Jesteś widoczny-jesteś bezpieczny - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Jesteś widoczny-jesteś bezpieczny

W ramach kontynuacji działań profilaktycznych ukierunkowanych na bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego, policjanci z Poddębic odwiedzili pierwszaków z Poddębic.

25 listopada 2016 roku policjanci wraz z uczniami klas o profilu policyjnym RCKU w Wojsławicach, którzy odbywają praktyki na terenie jednostki policji, odwiedzili uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Poddębicach. Podczas prelekcji ze stróżami prawa, 40-osobowa grupa dzieci poznała zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drodze, gdzie głównym tematem było bezpieczeństwo pieszych. Tutaj policjanci poruszyli szczegółowo aspekty związane z noszeniem elementów odblaskowych, które są nieodzownym elementem poprawy widoczności. Ponadto w ramach warsztatów z dziećmi zaprezentowano prawidłowe zasady postępowania podczas przejścia na drugą stronę ulicy, znajomości sygnalizacji świetlnej a także bezpiecznych zasad podczas jazdy samochodem. Maluchy dowiedziały się także jak być bezpiecznym na terenie szkoły i w domu a także poznały elementy umundurowania policjantów. Po zakończeniu prelekcji pierwszoklasiści otrzymali elementy odblaskowe.

 

Policjanci przypominają i apelują!

Panująca obecnie w naszym kraju aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. Szczególny apel kierujemy przede wszystkim do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie!!!

 

Oprac./sporz: Oficer prasowy KPP Poddębice st. asp. Elżbieta Tomczak (tel:695-406-267)

 

  • policjant prowadzi uczniów na prelekcję
  • policjantka podczas prelekcji dla uczniów SP w Poddębicach
  • policjantka prezentuje czapki policyjne
  • warsztaty z udziałem dzieci
  • warsztaty z udziałem dzieci
  • zdjęcie pamiątkowe z pierwszakami