Profilaktyka społeczna

Widoczni i bezpieczni - podsumowanie współpracy poddębickich policjantów z Urzędem Gminy w Wartkowicach

Funkcjonariusze z KPP w Poddębicach wspólnie z Urzędem Gminy w Wartkowicach w ramach akcji „Świeć przykładem…w szkole i na drodze” rozdali elementy odblaskowe uczniom szkół podstawowych z terenu gminy.

Podczas zorganizowanej akcji „Świeć przykładem…w szkole i na drodze”, policjanci z Poddębic wspólnie z przedstawicielem Urzędu Gminy w Wartkowicach, przeprowadzili spotkania dla uczniów Szkół Podstawowych w Wartkowicach i Kłódnej. Głównym tematem  spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mundurowi szczególną uwagę zwrócili na obowiązek, ale również konieczność noszenia przez pieszych po zmroku poza strefą zabudowaną elementów odblaskowych, kamizelek, które mogą  ocalić życie. Apelowali również o noszenie elementów odblaskowych również w miejscach, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg, również w obszarze zabudowanym.

Policjanci przypomnieli uczniom, że elementy odblaskowe pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Daje to szansę kierowcy na podjęcie manewru hamowania czy bezpiecznego ominięcia takiej osoby w sposób niezagrażający jej bezpieczeństwu. Pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 20-40 metrów. Jest to niejednokrotnie zbyt mała odległość, aby kierujący miał czas na reakcję, czego następstwem są zdarzenia drogowe skutkujące często śmiercią pieszego. Prowadzący, aby podkreślić znaczenie i  różnicę widoczności pieszych po zmroku prowadzili z dziećmi ćwiczenia.

Na zakończenie uczniowie otrzymali elementy odblaskowe, ufundowane przez Wójta Gminy Wartkowice.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone, a piesi są słabo widoczni dla kierujących pojazdami. 

Świećmy przykładem, podajmy odblask dalej, bądźmy świadomi i bezpieczni na drodze!

Pamiętaj!

  • Poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używaj elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszasz się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
  • Odblaski noś tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek.
  • Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych.
  • Światło odbite elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów.
  • Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.
  • Umieszczaj odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.
  • Niezależnie od tego gdzie się poruszasz i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, noś elementy odblaskowe.
  • Koniecznie zadbaj, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.
Powrót na górę strony