Pijani rowerzyści - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach

Informacje

Pijani rowerzyści

Policjanci z Uniejowa zatrzymali 2 nietrzeźwych rowerzystów. Apelujemy o rozsądek i ostrożność. Kierowanie rowerem po drodze publicznej, znajdując się w stanie nietrzeźwości jest bardzo niebezpieczne. Stwarza zagrożenie dla samego rowerzysty, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego.

12 kwietnia 2021 roku policjanci z komisariatu w Uniejowie, na terenie gminy Wartkowice zatrzymali do kontroli drogowej dwóch rowerzystów. Podczas legitymowania funkcjonariusze wyczuli od kierujących woń alkoholu. Okazało się, że oboje są nietrzeźwi. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 39-latki, ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Mniej, bo 1,28 promila, wykazało urządzenie u 49-latka.

W myśl aktualnie obowiązujących przepisów rowerzysta, który został zatrzymany przez policjanta podczas jazdy w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi), zostanie ukarany mandatem karnym w wysokości od 300 do 500 zł. Z kolei jeśli rowerzysta był w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), zostanie ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

Nietrzeźwy rowerzysta to duże zagrożenie!

Pamiętajmy, pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającym się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg.