Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwsze prelekcje w ramach akcji „KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO...NAD WODĄ”

Policjanci z poddębickiej komendy już w pierwszy dzień inaugurujący akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” przeprowadzili spotkanie z dziećmi i młodzieżą podczas którego omówiono szereg kwestii związanych z bezpiecznym wypoczynkiem. W sumie w akcji udział wzięło ponad 300 uczniów.

W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” w dniu 2 czerwca 2017 roku policjanci z Poddębic spotkali się z ponad 300 osobowa grupą  dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Domaniewie. Podczas spotkania w którym uczestniczyli: policjantka z zespołu ds. nieletnich oraz przewodnik psa służbowego propagowano właściwe zachowania w pobliżu akwenów w tym zasady bezpiecznych kąpieli, żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych. Dużą uwagę poświęcono na prawidłowe zachowania podczas zabaw w wodzie i w pobliżu akwenów zwracając przy tym uwagę na konieczność obecności osób dorosłych. Spotkanie ubarwiły m.in. pokazy sprzętu policyjnego, jednak główną atrakcją był występ policjanta -przewodnika psa służbowego, który wraz ze swoim owczarkiem Xambo zaprezentował tzw. bezpieczną „pozycję żółwia” oraz przekazał cenne informacje związane z bezpiecznym zachowaniem w kontaktach ze zwierzętami.  Dzieci poznały także podstawy techniki tresury psów policyjnych. Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość obejrzenia akcesoriów policyjnych a także poznać tajniki służby w policji.  Wszystkich uczestników poinformowano również o planowanym konkursie filmowym pn. „FILMOWY przeWODNIK”, promujący bezpieczne zachowania w wodzie lub nad wodą, gdzie wszelkie informacje o akcji można znaleźć na stronie : http://policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność nad wodą!!!

Wielu tragedii, do których każdego dnia dochodzi nad akwenami wodnymi można byłoby prawdopodobnie uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie zapominajmy również o tym, aby:

 • nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
 • nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
 • nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
 • po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
 • nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
 • nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
 • nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
 • dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
 • podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasada możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie!!!

 

Więcej o akcji na stronie:

http://www.policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst/32301,Kreci-mnie-bezpieczenstwo-nad-woda-Strona-glowna.html

Oprac./sporz. Oficer prasowy KPP Poddębice st.asp. Elżbieta Tomczak (tel:695-406-267)

 • przewodnik z psem służbowym Xambo wraz z dziećmi
 • dzieci oglądają radiowóz i jego wyposażenie
 • z policjantką przy radiowozie