Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i widoczność na drodze

W ramach kontynuacji działań profilaktycznych ukierunkowanych na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szkolnej, policjanci z Poddębic tym razem odwiedzili licealistów. Tematem przewodnim była Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa a także bezpieczeństwo pieszych.

29 listopada 2016 roku policjanci odwiedzili uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach. Podczas prelekcji ze stróżami prawa, 40-osobowa grupa uczniów poznała zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drodze, gdzie głównym tematem było bezpieczeństwo pieszych. Tutaj policjanci poruszyli szczegółowo aspekty związane z noszeniem elementów odblaskowych, które są nieodzownym elementem poprawy widoczności. Ponadto na podstawie prezentacji multimedialnej Kierownik Rewiru Dzielnicowych omówił zasady działania „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” a także aplikacji „ Moja Komenda” zwracając przy tym uwagę na umiejętne korzystanie z tego typu narzędzi w celu poprawy bezpieczeństwa na terenie powiatu poddębickiego.

 

Policjanci przypominają i apelują!

Panująca obecnie w naszym kraju aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. Szczególny apel kierujemy przede wszystkim do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność dając kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie!!!

 

Oprac./sporz: Oficer prasowy KPP Poddębice st. asp. Elżbieta Tomczak (tel:695-406-267)

 

 

  • policjant przedstawia ulotkę map zagrożeń
  • policjant podczas prezentacji multimedialnej
  • policjant podczas prezentacji multimedialnej