Odblaski życia z poddębicką policją. - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaski życia z poddębicką policją.

Poddębiccy policjanci przeprowadzili kilka pogadanek z dziećmi i młodzieżą w powiecie poddębickim na temat bezpieczeństwa. Podczas spotkań policjanci przypominali o zasadach poruszania się na drogach i jak ważne dla bezpieczeństwa jest posiadanie elementów odblaskowych, które poprawiając widoczność ratują życie i zdrowie.

7 grudnia funkcjonariusze spotkali się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Niemysłowie, a także młodzieżą z Gimnazjum w Wartkowicach. Policjanci przypomnieli dlaczego tak ważne jest, aby zapinać pasy bezpieczeństwa jadąc samochodem  i czemu należy jeździć w foteliku. Przy okazji spotkań z dziećmi i młodzieżą policjanci przypominali o zasadach bezpiecznego zachowania się na drodze, jako piesi i jak ważne dla bezpieczeństwa jest posiadanie elementów odblaskowych. Wspólnie na przykładach omówiono bezpieczeństwo podczas zabawy w domu i na podwórku, a także jak zachować się w kontakcie z obcą osobą oraz groźnym psem. Natomiast podczas spotkań ze starszymi uczniami mundurowi starali się wytłumaczyć młodzieży konsekwencje agresywnego zachowania względem rówieśników, opowiadali o odpowiedzialności karnej za popełnione czyny zabronione jak również o zagrożeniach jakie niesie niewłaściwe korzystanie z internetu.

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak namówić dzieci, aby nosiły "odblaski", nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszają. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa.

Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości do 100 złotych.

 

Oprac./sporz.   mł. asp. Bożena Olejniczak tel. 695-406-267.

  • Spotkanie z dziećmi
  • Pogadanka z policjanką
  • Dzieci podczas ćwiczeń
  • Spotkanie z młodzieżą