Profilaktyka społeczna

Młodzież poznała tragiczne losy funkcjonariuszy Policji Państwowej

Jarosław Olbrychowski, Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r.” w Łodzi i jednocześnie wnuk Edwarda Olbrychowskiego, ofiary zbrodni katyńskiej wraz z Józefem Kuczka, poprowadzili dla uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach, niecodzienną lekcję historii.

Jarosław Olbrychowski na bazie prezentacji multimedialnej zawierającej często unikatowe, pamiątkowe zdjęcia opowiadał jak wyglądała służba policjantów w okresie Polski międzywojennej. Lekcja poświęcona była wydarzeniom sprzed 78 lat, podczas których Sowieci dokonali skrytobójczego mordu m.in. na funkcjonariuszach Policji Państwowej II RP. Przedstawione fakty, zdjęcia oraz osobiste publikacje były dla młodzieży lekcją pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Jarosław Olbrychowski mówił o losach funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy w wagonach bydlęcych transportowani byli do obozów specjalnych NKWD na terenie Ostaszkowa, Kalinina, Starobielska. Na przełomie 1939 roku i 1940 jeńcy tych obozów, przetrzymywani byli w nieludzkich warunkach, m. in. w obozie w Ostaszkowie. Stamtąd trafiali do obozu w Kalininie, gdzie strzałem w tył głowy, wykonywano na nich egzekucję. Potem przewożono ich ciała do miejscowości Miednoje, gdzie grzebano ich w dołach śmierci. Ponad 8 tysięcy funkcjonariuszy PP zgładzonych zostało strzałem w tył głowy przez sowieckich oprawców z NKWD.

Prezes stowarzyszenia wskazywał, że pomimo upływu czasu, najwyższe wartości pozostają dla funkcjonariuszy niezmienne. Dlatego też zawód policjanta zawsze powinien być odbierany jako odpowiedzialna, ale jednocześnie zaszczytna służba na rzecz społeczeństwa. Przybliżył również młodzieży sylwetkę pułkownika Janusza Zygmunta Jagryma Maleszewskiego, komendanta Policji II RP w latach 1926-1935, obecnie patrona policjantów garnizonu łódzkiego.

Komendant Powiatowy Policji w Poddębicach, insp. Krzysztof Kotkowski, opowiedział licealistom o służbie w Policji. Młodzież dowiedziała się jak można podjąć pracę w policji, o atrakcyjności zawodu, a także o osobistych doświadczeniach Komendanta. Omówiony został również proces rekrutacji, młodzi ludzie zostali poinformowani na temat wymogów jakie musi spełnić kandydat na policjanta. Na koniec spotkania nie zabrakło pytań na temat służby w Policji.

st. post. Beata Orłowska,  tel. 695-406-267.