Uwaga na niewybuchy! - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na niewybuchy!

Wiosna i związany z tym sezon prac polowych oraz budowlanych to wzmożony czas pracy dla policyjnych pirotechników. 16 maja 2020 roku poddębiccy policjanci otrzymali zgłoszenie o odnalezieniu niebezpiecznych dla życia i zdrowia niewybuchów. Pamiętaj! W żadnym wypadku takich znalezisk nie wolno dotykać, przenosić, kopać czy piłować.

Policja często powiadamiana jest  o znalezieniu niebezpiecznych „pamiątek”  z czasów  I czy II wojny światowej.  Na takie nietypowe znaleziska trafiają  często pracownicy budowlani, grzybiarze czy inne osoby wykonujące np. prace związane z wykopami.

Tak też było w sobotnie południe, tj. 16 maja 2020 roku kiedy do poddębickiej jednostki wpłynęło zgłoszenie o odnalezieniu niewybuchów na terenie miasta Uniejów. Pochodziło od właściciela posesji, który wykonując prace budowlane przy użyciu koparki, wykopał dwa pociski nieznanego pochodzenia. Jednak to nie był koniec. Mężczyzna w niedużej odległości od zabudowań znalazł kolejne niewybuchy. Dowódca Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego KPP w Poddębicach natychmiast podjął decyzję o obowiązkowej ewakuacji rodziny zgłaszającego oraz okolicznych mieszkańców. Policjanci z Uniejowa do czasu przyjazdu patrolu saperskiego zabezpieczali teren. Na miejscu zdarzenia saperzy z Jednostki Wojskowej w Tomaszowie Mazowieckim zabezpieczyli kolejne znaleziska, łącznie 62 sztuki pocisków artyleryjskich kalibru 75 mm. Po zakończeniu działań ewakuacyjnych oraz oczyszczeniu terenu, mieszkańcy bezpiecznie powrócili do swoich domów.

UWAGA!!!

Policjanci apelują o ostrożność.
To niebezpieczna broń, która nawet po wielu latach spędzonych  głęboko w ziemi nadal stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi.
Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić ani dotykać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji!!!

st.sierż. Sylwia Kaźmierczak, tel. 695-406-267

  • wykopane artyleryjskie pociski
  • wykopane artyleryjskie pociski