DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Dzień Bezpiecznego Internetu został ustanowiony przez Komisję Europejską w ramach programu „Safer Internet”, aby zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest od 2005 roku, przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje). 7 lutego pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze” w Warszawie w kinie Multikino, w centrum handlowym Złote Tarasy przy ul. Złotej 59, odbędzie się konferencja skierowana do profesjonalistów pracujących z dziećmi oraz do mediów. Tegoroczne wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, Minister Cyfryzacji Annę Stróżyńską, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego.
Internet może być wykorzystywany m.in. do nauki, zabawy, kontaktów z rówieśnikami, ale przede wszystkim może stanowić zagrożenie dla dzieci i młodzieży, poprzez kontakt ze szkodliwymi treściami czy cyberprzemocą. Na dorosłych spoczywa obowiązek zadbania o to, aby młodzi ludzie wiedzieli jak uchronić się przed tymi niebezpieczeństwami.
Kilka podstawowych porad dla rodziców/opiekunów, o których należy pamiętać nie tylko podczas Dnia Bezpiecznego Internetu:
-rozmawiaj z dzieckiem, ustal ile czasu może spędzać w Internecie i na jakie strony może wchodzić , rozmawiaj o tym co przeczytało lub zobaczyło w sieci,
-poinformuj dziecko o nie umieszczaniu w Internecie zdjęć i informacji o sobie bez wiedzy rodziców (wszystko co trafia do sieci nigdy z niej nie wychodzi) i może być wykorzystane w nieodpowiedni sposób,
-interesuj się nawiązanymi w sieci znajomościami, nie zawsze osoba po drugiej stronie komputera jest tym za kogo się podaje, szczególnie jeśli znajomość „online” chce przenieść do „rzeczywistości”,
-uświadom dziecku, żeby informowało o tym z kim i dokąd wychodzi (miej kontakt telefoniczny z dzieckiem),
-rozmawiaj o problemach, inaczej rozwiązania ich, młody człowiek, będzie szukać w Internecie,
-zainteresuj się jakie strony odwiedza syn czy córka i w jakie gry gra, może warto choć raz zagrać wspólnie (warto wiedzieć jaki poziom agresji i przemocy zawierają poszczególne gry)
-rozmawiaj z dzieckiem na temat cyberprzemocy, z którą może się spotkać w Internecie ze strony rówieśników czy innych osób (obraźliwe e-maile, podszywanie się pod cudze konto na portalach społecznościowych)- uświadamiaj o zagrożeniach dla dziecka, ale i konsekwencjach prawnych w przypadku, kiedy to ono będzie chciało komuś sprawić przykrość.
Źródło KWP w Łodzi
mł. asp. Bożena Olejniczak tel. 695-406-267.