Informacje

Odpowiedzialność prawna nieletnich i uzależnienia tematem debaty społecznej

We wtorek, 18 marca 2025 roku, o godzinie 10:00 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Poddębicach odbyła się ewaluacyjna debata społeczna dotycząca odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Spotkanie zostało zorganizowane przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach, a do dyskusji zaproszono przedstawicieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu poddębickiego.

Głównym celem debaty była wymiana informacji, spostrzeżeń oraz pogłębiona dyskusja na temat bezpieczeństwa i zagrożeń, z jakimi mogą spotkać się młodzi ludzie. Omówiono kwestie odpowiedzialności prawnej nieletnich, demoralizacji oraz czynów karalnych, w odniesieniu do obowiązujących przepisów, w tym Ustawy o wspieraniu resocjalizacji nieletnich.
W spotkaniu uczestniczył m.in. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Poddębicach mł. insp. Jarosław Zieliński, nauczyciele oraz pedagodzy. Jednym z kluczowych punktów wydarzenia była prelekcja pani Katarzyny Stempień, przedstawicielki Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która omówiła problematykę uzależnień wśród dzieci i młodzieży. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na objawy uzależnienia oraz metody wsparcia dla osób zagrożonych nałogiem.
Podczas debaty zaprezentowano również walizkę edukacyjną zawierającą realistyczne repliki najpopularniejszych narkotyków i niedozwolonych substancji, co pozwoliło uczestnikom lepiej zrozumieć skalę zagrożenia oraz rozpoznać niebezpieczne substancje.
Następnie podkom. Krystian Jarosławski poruszył temat procedury Niebieskiej Karty, wyjaśniając jej znaczenie oraz sposób działania w przypadku przemocy domowej. Omówił także rolę instytucji wspierających ofiary oraz konsekwencje prawne dla sprawców. zaprezentował działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda. Na zakończenie funkcjonariusz omówił, w jaki sposób mieszkańcy mogą zgłaszać miejsca zagrożone oraz jak szybko i skutecznie skontaktować się ze swoim dzielnicowym.
Debata była cenną okazją do rozmowy na temat realnych zagrożeń i sposobów ich przeciwdziałania. Przekazane informacje, praktyczne wskazówki oraz możliwość zadawania pytań sprawiły, że uczestnicy wyszli ze spotkania z większą świadomością na temat bezpieczeństwa oraz konsekwencji prawnych działań nieletnich.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział i liczne pytania oraz wyrażamy nadzieję na kontynuację podobnych spotkań w przyszłości.

mł. asp. Alicja Bartczak

 

  • Osoby uczestniczące w debacie.
  • Osoby uczestniczące w debacie.
  • Osoby uczestniczące w debacie.
Powrót na górę strony