Dzielnicowi uratowali przed wychłodzeniem.
Poddębiccy dzielnicowi w ramach działań „Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu” sprawdzają miejsca pod kątem przebywania osób bezdomnych, samotnych i nieporadnych, które są zagrożone wychłodzeniem.
Kiedy temperatura gwałtownie spada, jest zbliżona do zera, lub niższa, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Jak wskazują doświadczenia ubiegłych lat, okres zimowy stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia zwłaszcza osób bezdomnych, samotnych i nieporadnych życiowo. Każdego roku odnotowuje się przypadki zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. Policja na co dzień podejmuje wzmożone działania prewencyjne i pomocowe, zmierzające do wspierania każdego, kto jej potrzebuje. Tylko w ostatnim czasie policjanci pomogli kilku mężczyznom, którzy zostali uchronieni przed wychłodzeniem. 6 stycznia 2017 roku policjanci skontrolowali w Poddębicach jeden z pustostanów, gdzie ujawnili dwóch mężczyzn. Warunki, w których przebywali zagrażały bezpośrednio ich zdrowiu i życiu. Mundurowi natychmiast zareagowali. Mężczyźni, trafili do noclegowni. Również w tym samym dniu w Orzeszkowie w gm. Uniejów po interwencji policjantów mężczyzna, który przebywał w warunkach zagrażających jego zdrowiu i życiu trafił pod opiekę rodziny. 10.01.2017 roku do poddębickiej komendy zgłosił się 52- latek, który podał, że jest osobą bezdomną i z uwagi na panujące niskie temperatury potrzebuje pomocy. Policjanci odwieźli mężczyznę do Fundacji „Metamorfoza” znajdującej się w miejscowości Feliksów. W ostatnim dniu stycznia policjanci otrzymali zgłoszenie, o siedzącym na poboczu drogi mężczyźnie w Panaszewie. Do momentu przyjazdu mężczyzną opiekowała się kobieta zgłaszająca interwencję. W rozmowie z mężczyzną ustalono, iż poczuł się źle i postanowił odpocząć. Mężczyzna ten znajdował się pod wpływem alkoholu, z uwagi na niską temperaturę został odwieziony do miejsca zamieszkania. Tego samego dnia policjanci przejeżdżając przez miejscowość Złotniki w rejonie przystanku autobusowego zauważyli leżącego 50 – letniego mężczyznę. Okazało się, że jest to mieszkaniec pobliskiej wsi. Ze względu na bardzo niską temperaturę i rzeczywistą możliwość wychłodzenia organizmu mężczyznę przewieziono do miejsca zamieszkania i oddano pod opiekę rodziny.
W większości wymienionych przypadków to dzielnicowi czyli policjanci pierwszego kontaktu udzielili pomocy osobom, które mogły stać się ofiarami mrozów. W okresie zimowym jednym z priorytetowych zadań dzielnicowych jest kontrola miejsc, w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie.
Policja apeluje, aby nie przechodzić obojętne obok osób bezdomnych, pod wpływem alkoholu, szczególnie w te zimowe, mroźne dni. Jeden telefon może uratować osobę przed wychłodzeniem. Informacje można przekazywać na telefon alarmowy 997 lub 112.
sporz. mł. asp. Bożena Olejniczak tel. 695-406-267.