Przejazd kolejowy - zachowaj szczególną ostrożność
Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, jazda slalomem pomiędzy półrogatkami, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami - to codzienność. Tak zachowują się kierowcy, rowerzyści oraz piesi.
SKUTKIEM BRAKU OSTROŻNOŚCI JEST TRAGEDIA!
Nie tylko kierowcy samochodów, ale także ci kierujący jednośladami i piesi, muszą mieć pełną świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą lekceważenie przepisów podczas zbliżania się i przejeżdżania przez przejazdy kolejowe.
Przejazdy kolejowe należy uznać za miejsca, gdzie użytkownicy dróg, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności.
Pociąg to masa kilkuset czy kilku tysięcy ton, która na zatrzymanie - od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania - potrzebuje nawet do 1200 metrów. Nie zawsze kierowcy zdają sobie z tego sprawę dojeżdżając do przejazdu kolejowego.
Przyczyną większości wypadków na przejazdach kolejowych jest nieostrożność użytkowników dróg.
Jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji?
Przede wszystkim należy zachować ostrożność i stosować się do znaków oraz sygnalizacji. Pod żadnym pozorem nie wolno wjeżdżać pod opuszczający się szlaban czy wymijać go. Musimy pamiętać również o tym, że urządzenia zabezpieczające przejazdy mogą być uszkodzone, dlatego przy przejeździe przez tory zwiększona uwaga i czujna obserwacja na pewno poprawią nasze bezpieczeństwo.
st.sierż. Sylwia Kaźmierczak, tel. 695-406-267