Uważajmy na oszustów!
Zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność, dobre serce i gościnność osób najczęściej starszych oraz samotnych.
Chociaż wszyscy jesteśmy narażeni na przestępcze działanie nieuczciwych ludzi to jednak są sposoby aby się przed nimi bronić:
Nigdy nie wpuszczajmy do domu i na podwórze osób, których nie znamy.
Jeśli będzie to konieczne, niech osoba okaże dowód tożsamości, legitymację, zezwolenie na wykonanie działania, o którym mówi.
Nie udzielajmy nikomu informacji na swój temat oraz sytuacji w jakiej się znajdujemy ( np. że jesteśmy sami w domu lub że w ostatnich dniach pobieraliśmy świadczenia emerytalne).
W przypadku nieoczekiwanej wizyty lub telefonu warto wspomnieć, że w domu są też inne osoby.
Nigdy nie wskazujmy miejsca w którym przetrzymujemy pieniądze i kosztowności.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości natychmiast skontaktujmy się telefonicznie z członkami najbliższej rodziny lub sąsiadami, informując o sytuacji.
Nie podpisujmy umów bez ich przeczytania i zrozumienia. Przed zawarciem umowy najlepiej wcześniej to z kimś skonsultować.
W przypadku otrzymania telefonu od rzekomego wnuczka proszącego o natychmiastową pomoc finansową, po zakończeniu rozmowy należy oddzwonić na prawdziwy nr wnuka lub osoby jemu najbliższej, celem potwierdzenia jego prośby.
Numery telefonów do najbliższych, osób zaufanych i instytucji świadczących natychmiastową pomoc (Policja, Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna) miejmy zawsze pod ręką.
W razie stwierdzenia jakiejkolwiek nieprawidłowości, zamiaru lub dokonania przestępczego działania natychmiast zadzwońmy na numer alarmowy Policji i szczegółowo poinformujmy co się wydarzyło.
Zachowajmy margines zaufania do nieznajomych, nie bądźmy naiwni.
O wszystkich podejrzanych sytuacjach natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112.