Pojazd uprzywilejowany - jak zachować się na drodze?
Czy wszyscy uczestnicy ruchu drogowego wiedzą jak się zachować, kiedy zauważą i usłyszą pojazd uprzywilejowany? Policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa w takich sytuacjach oraz apeluje o ostrożność.
12 grudnia 2018 roku około godziny 22:30 w miejscowości Praga na terenie gminy Poddębice doszło do zdarzenia drogowego na K-72. Kierujący pojazdem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu karetce pogotowia ratunkowego. Doszło do zdarzenia drogowego . Kierujący pojazdem osobowym w chwili zdarzenia był trzeźwy, jednak nie posiadał uprawień do kierowania. Uczestnicy kolizji nie odnieśli obrażeń. Za popełnione wykroczenia na mężczyznę nałożono mandaty karne.
Policja apeluje!
Przepisy regulują sposób zachowania kierowcy na drodze, w sytuacji gdy słyszy sygnały np. wozów straży pożarnej, pogotowia ratunkowego czy policji. Jednak brak znajomości przepisów powoduje, że uczestnicy ruchu drogowego często zachowują się nieprzewidywalnie.
Art. 9 Kodeksu Drogowego - Ustawa Prawa o ruchu drogowym określa sposób zachowania podczas spotkania się z pojazdem uprzywilejowanym:
"Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze, są zobowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się."
Jak powinniśmy się zachować?
- Zachowaj spokój - bardzo często spotykane jest bezmyślne naciskanie na hamulec jednocześnie uniemożliwiając przejazd.
- Spójrz w lusterko - czasem wystarczy podjechać 10 cm, aby przepuścić nadjeżdżający pojazd uprzywilejowany.
- Każdy pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo:
Uczestnicy ruchu drogowego są zobowiązani ułatwić przejazd każdemu pojazdowi uprzywilejowanemu, w szczególności przez niezwłoczne zjechanie z pasa ruchu, skrzyżowania po którym porusza się pojazd uprzywilejowany.
Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym spoczywa na wszystkich uczestnikach ruchu drogowego, również na pieszych i rowerzystach.