"Boże Narodzenie 2019" - podsumowanie policyjnych działań
Policjanci podsumowali akcję ,,Bezpieczny weekend Boże Narodzenie”, która trwała od 24 do 29 grudnia 2019 roku. W tym czasie na terenie powiatu poddębickiego doszło do 4 kolizji. Część z nich była wynikiem niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze.
Wczoraj poddębiccy policjanci zakończyli trwającą od wtorku akcję „Boże Narodzenie 2019”. W tym czasie zwiększona liczba funkcjonariuszy czuwała nad bezpieczeństwem zarówno na głównych szlakach komunikacyjnych, jak też na lokalnych odcinkach dróg. Reagowali na łamanie prawa przez kierujących, zwłaszcza tych, którzy jeździli niebezpiecznie - zbyt szybko, nieprawidłowo wyprzedzając, czy wymuszając pierwszeństwo. Nie było pobłażliwości dla pijanych kierowców.
Podczas długiego weekendu na drogach naszego powiatu doszło do 4 kolizji. Na szczęście we wszystkich przypadkach skończyło się tylko na uszkodzonych pojazdach. Funkcjonariusze ujawnili 101 wykroczeń w tym 71 popełnionych przez kierujących. Podczas prowadzonych działań, policjanci zatrzymali dwóch kierujących pojazdami pod działaniem alkoholu.
Analogicznie podczas 6 dniowej akcji w 2018 roku w województwie łódzkim odnotowaliśmy, aż o 24 wypadki więcej. W tym roku zmniejszyła się też liczba rannych, których liczba w tym roku spadła aż o 34 osoby. Niestety liczba ofiar śmiertelnych oraz nietrzeźwych kierujących kształtuje się na tym samym poziomie.
Policjanci po raz kolejny apelują o szczególną ostrożność i dostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków. Zdejmijmy nogę z gazu, gdyż na śliskiej nawierzchni bardzo łatwo wpaść w poślizg. Zachowajmy także bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu i szczególną ostrożność na skrzyżowaniach. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do zderzenia.
- Po raz kolejny apelujemy o rozsądek na drodze! Bądźmy odpowiedzialni, nie wsiadajmy za kierownicę pod wpływem alkoholu.
- Przypominamy, że za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2, zatrzymaniem prawa jazdy i zakazem prowadzenia pojazdów do 10 lat.
- Wraz ze zwiększającym się stężeniem alkoholu w organizmie zmniejsza się szybkość reakcji kierującego na to co dzieje się na drodze.
- Policja otrzymuje coraz więcej sygnałów od kierowców, którzy podejrzewają, że inni uczestnicy ruchu drogowego są nietrzeźwi. Każda taka informacja jest sprawdzana.
- Jeśli widzisz dziwne zachowanie kierowcy na drodze, które może świadczyć o tym, że jest on pod wpływem alkoholu , niezwłocznie powiadom policję. Zadzwoń pod numer 112 lub 997. Podczas rozmowy określ miejsce, w którym się znajdujesz i powiedz, jakie zachowania kierowcy wzbudzają Twój niepokój. Opisz samochód (numery rejestracyjne, marka, kolor).