Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wirus grypy ptaków HPAI

W związku z przypadkami wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 w miejscowości Poniatów w powiecie sieradzkim, Inspekcja Weterynaryjna w Poddębicach oraz Policja zwracają się do mieszkańców powiatu poddębickiego z apelem.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 - nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zagrożone dzikie ptaki. Niestety  przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.  Jednocześnie wszyscy hodowcy drobiu, w szczególności posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności:                                       

  • zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
  • nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
  • nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
  • stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne;
  • przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.

Ponadto, hodowcy powinni notyfikować do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, urzędowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej drobiu. Przypominamy też, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne.

  • Ulotka przedstawiająca gospodarstwo rolne z napisami: UWAGA HPAI, ZASADY, KTÓRYCH NALEŻY PRZESTRZEGAĆ W CELU OCHRONY GOSPODARSTWA PRZED WIRUSEM WYSOCE ZJADLIWEJ GRYPY PTAKÓW (HPAI). NIE KARM DROBIU NA ZEWNĄTRZ BUDYNKÓW INWENTARSKICH. PO KAŻDYM KONTAKCIE Z DROBIEM LUB DZIKIMI PTAKAMI UMYJ RĘCE WODĄ Z MYDŁEM. STOSUJ MATY DEZYNFEKCYJNE W WEJŚCIACH I WYJŚCIACH Z BUDYNKÓW W KTÓRYCH UTRZYMYWANY JEST DRÓB ORAZ PRZY WJAZDACH I WYJAZDACH Z GOSPODARSTWA. ZABEZPIECZ BUDYNKI W KTÓRYCH UTRZYMYWANY JEST DRÓB ORAZ PASZĘ PRZED DOSTĘPEM ZWIERZĄT DZIKICH W TYM PTAKÓW. POZOSTAW PTAKI W PRZEZNACZONYCH DO TEGO CELU POMIESZCZENIACH BEZ MOŻLIWOŚCI SWOBODNEGO PORUSZANIA SIĘ PO OTWARTYM WYBIEGU. NIE WYKORZYSTUJ DO POJENIA DROBIU WODY ZE ZBIORNIKÓW DO KTÓRYCH DOSTĘP MAJĄ DZIKIE PTAKI. W PRZYPADKU WYKONYWANIA CZYNNOŚCI ZWIĄZANYCH Z OBSŁUGĄ DROBIU STOSUJ ODZIEŻ I OBUWIE OCHRONNE PRZEZNACZONE WYŁĄCZNIE DO TEGO CELU. OBSERWUJ STAN ZDROWIA PTAKÓW. O WSZELKICH NIEPOKOJĄCYCH OBJAWACH NATYCHMIAST POWIADOM LEKARZA WETERYNARII.

Pliki do pobrania

  • 836.63 KB
    Rozporządzenie nr 1/2021 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Poddębicach z dnia 14 maja 2021 r. w sprawie środków zmniejszających ryzyko stwarzane przez dzikie ptactwo przenoszące wirusy wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na stada gęsi na terenie powiatu.
  • 269.5 KB
    Rozporządzenie nr 2.2021 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Poddębicach z dnia 14 maja 2021 r. w sprawie środków zmniejszających ryzyko stwarzane przez dzikie ptactwo przenoszące wirusy wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na drób na terenie powiatu.
Powrót na górę strony