Pogadanka o odpowiedzialności nieletnich w poddębickiej podstawówce
Policjanci angażują się w przedsięwzięcia edukacyjne związane z profilaktyką, która ma zapobiegać powstawaniu patologii i eskalacji przestępczości wśród młodzieży. Mundurowi rozpoczęli cykl spotkań z uczniami. Słuchacze już znają definicję osoby „nieletniej”, „czynu karalnego” oraz słowa „demoralizacja”. Teraz już tylko od nich zależy jak wykorzystają tę wiedzę.
Wraz z przyjściem wiosny i ładnej pogody, młodzież więcej czasu spędza poza domem, najczęściej wśród grupy rówieśniczej. A czym więcej osób, tym więcej pomysłów, nie tylko tych konstruktywnych. Aby ustrzec uczniów przed błędami, które mogą wpłynąć na ich przyszłość, poddębiccy policjanci regularnie prowadzą z dziećmi prelekcje. Odpowiedzialność karna oraz konsekwencje nieprzestrzegania zasad społecznych to ciągle powtarzany temat wśród uczniów.
23 marca 2022 roku mundurowi omówili definicje z ustawy o nieletnich, przedstawili katalog środków wychowawczych, które może zastosować sąd rodzinny wobec zdemoralizowanego nieletniego, bądź sprawcy czynu karalnego. Słuchacze mieli wiele pytań, dlatego takich pogadanek w najbliższym czasie będzie więcej. Najważniejsze, aby uczniowie wiedzieli co ich czeka w przypadku złamania prawa i niestosowania się do powszechnie obowiązujących norm społecznych.
Na zakończenie spotkania policjanci rozdali ulotki informacyjne, aby utrwalić omówiony temat.
sierż.sztab. Sylwia Kaźmierczak