Przeciwdziałanie cyberprzemocy oraz odpowiedzialność karna osób nieletnich
Policjanci angażują się w przedsięwzięcia edukacyjne związane z profilaktyką, która ma zapobiegać powstawaniu patologii i eskalacji przestępczości wśród młodzieży. Mundurowi kontynuują cykl spotkań z uczniami rozpoczęty wiosną tego roku. Słuchacze poznali definicję "osoby nieletniej”, „czynu karalnego” oraz słowa „demoralizacja”. Teraz już tylko od nich zależy jak wykorzystają tę wiedzę.
29 i 30 listopada 2022 roku podczas prelekcji prowadzonych w Szkole Podstawowej w Poddębicach oraz w Zadzimiu, mundurowi uświadamiali młodzież, czym jest odpowiedzialność karna oraz jakie poniesie konsekwencje w momencie łamania przepisów prawa. Słuchacze poznali definicje z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz katalog środków wychowawczych, które może zastosować sąd rodzinny wobec zdemoralizowanego nieletniego, bądź sprawcy czynu karalnego. Policjanci objaśnili co grozi osobie, która popełnia przestępstwa również za pośrednictwem komunikatorów internetowych, portali społecznościowych czy smsów. Funkcjonariusze dodatkowo omówili schemat działania w przypadku hejtu, który jest częstym zjawiskiem w wirtualnym świecie i przypomnieli kwestie dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. Uczniowie poznali też sankcje zamieszczania i udostępniania zdjęć/filmów w Internecie bez zgody osoby nagrywanej oraz apelowali do uczestników o rozważne korzystanie z cyberprzestrzeni, ponieważ w sieci nikt nie jest anonimowy. W spotkaniach uczestniczył także dzielnicowy, który po zakończeniu prelekcji poinformował grono pedagogiczne o sposobach kontaktu z policją za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Słuchacze mieli wiele pytań, dlatego takich pogadanek w najbliższym czasie będzie więcej. Najważniejsze, aby uczniowie wiedzieli co ich czeka w przypadku złamania prawa i niestosowania się do powszechnie obowiązujących norm społecznych.
mł.asp. Sylwia Kaźmierczak