Kierowali na zakazie i podwójnym gazie
Policja nieustannie apeluje o rozwagę na drodze. Niestety nie wszyscy kierowcy stosują się do przepisów ruchu drogowego. Poddębiccy funkcjonariusze zatrzymali dwóch nietrzeźwych mężczyzn, którzy prowadzili pojazd pomimo sądowego zakazu. Takie osoby nie dość, że popełniają przestępstwo, to jeszcze narażają siebie i innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.
1 marca 2023 roku o godzinie 21:30 policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego patrolowali miasto Poddębice. Na ulicy 1-go Maja zauważyli pojazd, który jak wynikało z uzyskanych informacji, mógł prowadzić nietrzeźwy kierujący. Funkcjonariusze włączyli sygnały świetlno-dzwiękowe aby zatrzymać samochód. Kierowca na widok radiowozu gwałtownie przyśpieszył, wyłączył światła, nie zareagował na wydawane polecenia mundurowych. Policjanci podjęli pościg za oddalającym się pojazdem. Sprawcę interwencji zatrzymali dwie ulice dalej. Ścigany kierowca widząc, że nie ma szans na ucieczkę, zjechał na przydrożny parking i wyłączył silnik pojazdu. Mężczyzna był znany policji. Podczas rozmowy, funkcjonariusz wyczuł woń alkoholu. Badanie na stan trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie kierowcy. Po sprawdzeniu danych w policyjnym systemie okazało się, że 28 latek miał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
5 marca policjanci w miejscowości Praga na terenie gminy Poddębice zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki VW Polo. Funkcjonariusze wyczuli woń alkoholu od kierującego. Sprawdzili stan trzeźwości, badanie wykazało ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie 57-latka. Podobnie jak w pierwszym przypadku, policjanci sprawdzili dane w systemie. Mężczyzna miał zakaz prowadzenia pojazdów. O dalszym losie mężczyzn zadecyduje sąd.
Pamiętaj o konsekwencjach!
Artykuł 178a kk. § 1. "Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”
Zgodnie z art. 244 kk - osoba, która nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Artykuł 178b „Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5”.
mł.asp. Sylwia Kaźmierczak