Informacje

Wodny patrol udzielił pomocy mężczyźnie, który stracił przytomność podczas pływania

Poddębiccy policjanci podczas wakacji strzegą bezpieczeństwa wypoczywających nad Jeziorskiem. W niedzielę, mundurowi pomogli mężczyźnie, który zasłabł i stracił przytomność w wodzie. Przypominamy o przestrzeganiu podstawowych zasad, by pobyt nad wodą był bezpieczny.

27 sierpnia 2023 roku funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach patrolowali łodzią motorową rejon przystani jachtowej Pęczniew-Wylazłów. Po godzinie 13:00, kilka metrów od brzegu wodniacy zauważyli leżącą bezwładnie osobę, twarzą skierowaną ku wodzie oraz trzech mężczyzn idących w jej kierunku. Patrol szybko podpłynął aby ustalić co się stało, jednak nie było czasu na pytania. Osobie podjętej z wody przez grupę mężczyzn, policjanci natychmiast udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej. Mundurowi cały czas kontrolowali funkcje życiowe 31-latka. Mężczyzna odzyskał przytomność przed przybyciem karetki pogotowia oraz zduńskowolskiego WOPR-u.  

Okazało się, że mieszkaniec gminy Poddębice przyjechał nad Jeziorsko ze znajomymi. W pewnym momencie wszyscy rozpoczęli grę w piłkę na płytkiej wodzie. Jednak 31-latek odpłynął od grupy i zginął z pola widzenia kolegów. Uratowany mężczyzna oświadczył, że stracił siły pływając, zakrztusił się wodą i stracił przytomność.

Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość. Nie zapominajmy również o tym, aby:

  • nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu - najczęściej toną osoby pijane;
  • nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
  • nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
  • po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
  • nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
  • nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  • nie skakać do wody z dużej wysokości - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
  • dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;

młodszy aspirant Sylwia Kaźmierczak

 

 

Powrót na górę strony