Informacje

14 listopada- Światowy Dzień Seniora

Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Seniora. To doskonała okazja, aby otoczyć wsparciem tę szczególną grupę naszego społeczeństwa. Z okazji dzisiejszego święta, wszystkim seniorom życzymy zdrowia i bezpieczeństwa oraz radzimy, jak unikać wszelkich zagrożeń.

Dla policjantów niezwykle ważne jest bezpieczeństwo osób starszych. Seniorzy są dzisiaj narażeni na wiele niebezpieczeństw- oszustwa, kradzieże, wyłudzenia metodą „na wnuczka”, czy liczne problemy ze zdrowiem wynikające z wieku. Poprawa bezpieczeństwa seniorów wymaga nieustannej pracy w to wkładanej, tak aby minimalizować skutki pojawiających się co raz to nowych zagrożeń.
Dlatego w ten wyjątkowy dzień oprócz serdecznych życzeń zdrowia i pomyślności życzymy również bezpieczeństwa i przypominamy jak nie dać się oszukać.

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Zanim otworzysz drzwi:

  • Spójrz przez wizjer w drzwiach lub przez okno i sprawdź, kto to.
  • Jeśli nie znasz odwiedzającego – spytaj o cel jego wizyty, poproś o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej. Uczciwej osoby nie zrazi twoja ostrożność i nieufność. Dokumenty sprawdzaj uważnie.
  • W razie wątpliwości umów się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub odpowiedniej instytucji, czy wysłali do naszego mieszkania swojego pracownika.
  • Jeżeli gość staje się natarczywy, zadzwoń na policję lub zaalarmuj otoczenie. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów na przykład wygląd nieznajomego, numery i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechał.

Jeśli w rodzinie mamy seniorów, nie bójmy się z nimi rozmawiać o bezpieczeństwie. Zadbajmy o nich. Tłumaczmy, bądźmy w stałym kontakcie telefonicznym, odwiedzajmy ich. Pokazujmy spoty, jakie przygotowuje policja, by „wymusić” na nich niejako czujność i ostrożność. Lepiej dwa razy sprawdzić, dwa razy dopytać, dwa razy się upewnić, niż stracić oszczędności całego życia.
Światowy Dzień Seniora niech będzie także okazją do promowania działań w ramach kampanii #ZnamTeNumery, której celem jest zapoznanie seniorów i ich rodzin z zagrożeniami oraz metodami działania przestępców, a także wypracowanie algorytmu zachowań w sytuacji potencjalnego zagrożenia.

starszy sierżant Alicja Bartczak

 

  • Plakat dzień seniora, plakat informujacy o akcji "znam te numery", plakat z informacją dotyczącą sposobów popełnienia przestępstw
  • Życzenia od Komendantów poddębickiej komendy.
  • Plakat dotyczący sposobu uniknięcia przestępstw.
Powrót na górę strony