Wspólnie zadbajmy o bezpieczne zakupy!
„Wspólnie zadbajmy o bezpieczne zakupy!” pod takim hasłem poddębiccy policjanci przeprowadzili dziś akcję informacyjną na targowisku miejskim. Funkcjonariusze wręczając ulotki przestrzegali, jak ustrzec się przed kradzieżą. Pamiętajmy, że zakupy możemy również zamówić przez Internet - lecz również tam nie traćmy czujności.
Listopad oraz grudzień to miesiące szczególne. Ogarnia nas szaleństwo zakupów. Jesteśmy w jednym miejscu, a myślami już w kolejnym. Wszędzie tłok, ścisk, pełno ludzi. Dźwigamy kolejne torby z zakupami, kolejny raz płacimy, kolejny raz wyciągamy portfel, kluczyki od samochodu. Nasze zachowania stają się rutynowe. Do momentu, kiedy zadajemy sobie pytanie: „Gdzie jest mój portfel?”.
Kradzieże kieszonkowe są bardzo trudne do zauważenia przez osoby postronne. Sam pokrzywdzony często dopiero po pewnym czasie stwierdza, że został okradziony. Kieszonkowcy zazwyczaj działają w grupie. Okradają klientów sklepów z pieniędzy, kart bankomatowych czy dokumentów. Ofiarami kradzieży stać się mogą zarówno mężczyźni, trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni, jak i kobiety, które trzymają pieniądze w przewieszonych przez ramię torebkach.
W związku z tym poddębiccy policjanci przeprowadzili dziś na targowisku miejskim akcję informacyjną. Wręczając ulotki przestrzegali, jak ustrzec się przed kradzieżą. Policjanci apelowali, aby podczas robienia zakupów pilnować torebek i portfeli. Prosili, aby Panie trzymały torebki zasunięte w zasięgu wzroku, blisko ciała. Natomiast do Panów apelowali, aby nosili portfele w wewnętrznych kieszeniach odzieży, w natłoku ludzi utrudni to złodziejowi kradzież.
Aby nie stać się ofiarą kieszonkowców musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
- Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
- Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
- Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.
- Złodzieje często sami tworzą tak zwany sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach.
- Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.
Coraz popularniejszą alternatywą wobec tradycyjnych sklepów są zakupy robione przez Internet. Tutaj nie grożą nam kieszonkowcy, ale nie powinniśmy przez to tracić czujności. Wciąż zdarzają się sytuacje, gdy zamówiony i opłacony towar nie trafia do nas. Dlatego warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym zwiększymy swoje bezpieczeństwo w sieci:
- Kupując przez Internet kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność.
- Zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą sklepu internetowego. W razie oszustwa pozwoli to funkcjonariuszom szybko go ująć.
- Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
- Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
starszy sierżant Alicja Bartczak