Kodeks właściciela psa. Jakie są jego obowiązki?
Posiadanie czworonoga, to nie tylko ogromna przyjemność, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność. Dlatego przypominamy o przepisach, które powinien znać każdy właściciel psa oraz kilka innych rad, które mogą przydać się podczas spaceru z czworonogiem. Za zwierzę odpowiada właściciel!
Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt: „Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Uwięź, na której jest trzymane zwierzę, nie może powodować u niego urazów ani cierpień oraz musi mu zapewnić możliwość niezbędnego ruchu”.
Dlatego trzymanie psa w ciemnym i zamkniętym kojcu może być uznane za znęcanie się nad zwierzęciem, tak samo jak niezapewnienie mu dachu nad głową i odpowiedniego zabezpieczenia przez niską lub wysoką temperaturą. Nie ma co ukrywać, że większość czworonogów najlepiej czuje się na otwartej przestrzeni i do tego w towarzystwie człowieka. Pozostawienie psa samego i niesocjalizowanie go może wpłynąć na jego rozwój, a także rodzić agresję.
Istotnym problem – głownie w okresie zimowym – są bezdomne zwierzęta, w tym głównie psy. Pamiętać należy, że wszystkie psy w większości przypadków mają swoich właścicieli, a pojawiające się „bezdomne psy”, to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właściciela. W przypadku, gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany, należy fakt ten zgłosić Policji, która ma prawo nałożyć mandat na nieodpowiedzialnego właściciela zwierzęcia.
Gdy pies jest agresywny i atakuje mieszkańców?
Miasto/Gmina ma ustawowy obowiązek podęcia interwencji za pośrednictwem podmiotu, z którym ma podpisaną umowę, wyłapania zwierzęcia i odwiezienia go do schroniska. Przypadki faktycznie bezdomnych psów (nieagresywnych) należy zgłaszać telefonicznie lub osobiście w godzinach pracy Urzędów Miasta/Gminy lub całodobowo telefonicznie Policji. Przekazując zgłoszenie należy podać miejsce przebywania zwierzęcia w danej chwili, określić ilość zwierząt oraz ich wielkość. Wpłynie to niewątpliwie na jakość i skuteczność podejmowanej interwencji.
Przypadki psów agresywnych, atakujących przechodniów należy zgłaszać na Policję, która podejmując interwencję, powiadomi też lekarza weterynarii, działającego na zlecenie Miasta/Gminy lub podmiot działający na jej rzecz.
Ważne jest by właściciele zwierząt pamiętali o swoich obowiązkach, a w szczególności:
- prowadzeniu psów poza swoimi posesjami na smyczy,
- nie wprowadzaniu psów i innych zwierząt do obiektów użyteczności publicznej chyba, że w obiekcie taki zakaz nie obowiązuje,
- o stałym dozorze nad psami i innymi zwierzętami domowymi,
- nie wprowadzaniu psów na teren placów zabaw.
Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - przy pomocy tego narzędzia można zgłosić przypadki znęcania nad zwierzętami lub wałęsające się bezpańskie psy. Wystarczy wejść na stronę KMZB lub pobrać aplikację na telefon.
Pamiętajmy, że nasz najwierniejszy przyjaciel może nam sprawić niemałe kłopoty, dlatego warto stosować się do zasad, które mogą nas uchronić przed ewentualnymi problemami.
starszy sierżant Alicja Bartczak