Przewrócona łódź na Zbiorniku Jeziorsko. Pomogli policyjni wodniacy
Silny i gwałtowny wiatr spowodował, że doszło do przewrócenia łódki na Zbiorniku Jeziorsko. Żaglówką podróżowały dwie osoby. Z pomocą poszkodowanym ruszyli policyjni wodniacy, którzy wydobyli ich z wody. Tym razem wszystko skończyło się dobrze. Wypoczywając nad akwenami, musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
W sobotę, 10 sierpnia 2024 roku poddębiccy wodniacy dbali o bezpieczeństwo osób przebywających nad Zbiornikiem Jeziorsko. Po godzinie 14:00 policjanci otrzymali zgłoszenie o przewróceniu żaglówki i dryfujących osobach na tamtejszym akwenie. Policjanci natychmiast podjęli interwencję, podpłynęli wraz z ratownikami WOPR do poszkodowanych, aby udzielić im pomocy. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Okazało się, że w wyniku silnego podmuchu wiatru doszło do wywrócenia żaglówki.
Pamiętajmy, że woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Podczas pobytu nad akwenami należy przestrzegać podstawowych zasad:
Odpowiednie przygotowanie - Zanim wyruszysz na spływ, sprawdź warunki pogodowe oraz stan rzeki lub jeziora. Dostosuj trasę do swoich umiejętności. Upewnij się, że twój sprzęt jest w pełni sprawny, nie ma w nim uszkodzeń, pęknięć ani wycieków. Sprawdź, czy posiadasz niezbędne wyposażenie, jak wiosła i kamizelki asekuracyjne. Dobrą praktyką jest posiadanie przy sobie naładowanego telefonu komórkowego do kontaktu w przypadku zagrożenia. Pamiętaj także o zaopatrzeniu się we właściwą odzież, odpowiednią na zmienne warunki atmosferyczne. Warto również zainwestować w obuwie o antypoślizgowej podeszwie, które ułatwi poruszanie po śliskich kamieniach czy błotnistym dnie rzeki.
Zachowaj umiar - Unikaj ryzykownego pokonywania nurtu rzeki. Pamiętaj, że korzystając z obiektów pływających, na przykład kajaka, obowiązuje zakaz spożywania alkoholu przed lub w trakcie spływu. Alkohol negatywnie wpływa na koordynację ruchową i zdolność do oceny sytuacji na wodzie.
Zabezpiecz ekwipunek - Odpowiednio zapakuj bagaż oraz umieść go w takim miejscu, aby nie przeszkadzał w czasie wiosłowania. Zadbaj, aby rzeczy zostały stabilnie zamocowane i nie przesuwały się. Sprzęt elektroniczny najlepiej umieścić w nieprzemakalnym etui.
Pamiętaj o podstawowych zasadach poruszania się - Unikaj płynięcia zbyt blisko brzegów lub przeszkód. Utrzymuj bezpieczny dystans między kajakami.
Wybierając się nad wodę, pamiętajmy również o numerach alarmowych: 112 - numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM; 601 100 100 – numer alarmowy koordynacji ratownictwa wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR).
st. sierż. Alicja Bartczak