Tag koronawirus policja
Rozmiar czcionki
- Etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 Od dzisiaj, 20 kwietnia br., zmieniają się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie może zrobić w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejść można w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia może poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Podejmowane są ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten podzielony będzie na etapy tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Apelujemy o rozsądne korzystanie z nowych przepisów. Pamiętajmy, że to od nas zależy, jak szybko będą wprowadzane kolejne etapy powrotu do nowej rzeczywistości!
- Wychodzisz z domu? Zasłoń usta i nos! Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Dzięki temu chroni siebie i innych. Osoby zakażone koronawirusem, które przechodzą chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać innych.
- OD DZIŚ OBOWIĄZKOWO ZAKRYWAMY USTA I NOS W MIEJSCACH OGÓLNODOSTĘPNYCH Walka z epidemią koronawirusa wchodzi w kolejną fazę. Od dziś (16 kwietnia 2020 r.) obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w konkretnych sytuacjach – przede wszystkim w miejscach ogólnodostępnych. Usta i nos mogą być zasłonięte nie tylko maską, ale też szalikiem, chustą lub innym kawałkiem tkaniny.
- Epidemia koronawirusa: zasady bezpieczeństwa na dłużej Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego przedłużono obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. To oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas świąt wielkanocnych.
- Jesteś na kwarantannie - obowiązkowo zainstaluj aplikację ! Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 marca 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii osoba poddana obowiązkowi kwarantanny odbywa ją razem z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi. Za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub przez telefon informuje ona PIS o takich współlokatorach. Zgodnie z Ustawą z tego samego dnia o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 osoba podlegająca kwarantannie instaluje na swoim urządzeniu mobilnym bezpłatna aplikacje KWARANTANNA DOMOWA.
- Przypominamy o ograniczeniach w przemieszczaniu się pojazdami Ograniczenia dotyczące przemieszczania się w związku z walką z koronawirusem przełożyły się nie tylko na zmniejszony ruch pieszy ale i kołowy. W marcu 2020 roku na terenie województwa łódzkiego doszło do 89 wypadków mniej niż w marcu 2019 roku. Funkcjonariusze interweniowali przy 164 zdarzeniach drogowych, w których 13 osób zginęło a 173 zostały ranne. Dla porównania w marcu 2019 roku doszło do 253 wypadków drogowych, których zginęło 11 osób a 311 zostało rannych.
- Kolejne kroki w walce z koronawirusem W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzane są kolejne ograniczenia. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniamy zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszamy działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?
- Za narażenie życia i zdrowia innych osób grożą surowe kary - #zostanwdomu Każdego dnia policjanci w całym kraju wspierając służby sanitarne sprawdzają, czy osoby zakwalifikowane do kwarantanny respektują ciążący na nich obowiązek. Liczba osób, które powinny przebywać w wyznaczonym miejscu, z dnia na dzień rośnie. Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji i narażają na ryzyko inne osoby. Wszyscy ci, którzy nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi swoich zachowań. Policja kolejny raz apeluje o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. W obecnej sytuacji, hasło #zostanwdomu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa nas wszystkich.
- Ważny KOMUNIKAT! - powiadamiając o zdarzeniu nie zawsze musisz to robić osobiście w jednostce Policji W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo, zalecamy ograniczenie osobistych wizyt w jednostkach Policji, związanych z potrzebą powiadomienia o zdarzeniu. Do Państwa dyspozycji pozostają numery telefonów poszczególnych jednostek Policji dostępne na stronach internetowych oraz w przypadku zgłoszeń alarmowych numery 112 i 997. Możliwe jest również przesłanie zgłoszenia pisemnie (nie dotyczy sytuacji nagłych) oraz kontakt z jednostkami Policji i dzielnicowym za pomocą aplikacji mobilnej "Moja Komenda".