Przedświąteczne spotkanie mieszkańców z poddębicką policją oraz rzecznikiem konsumentów
19 października 2018 roku w ramach akcji „Bezpieczny Senior” w Bibliotece Publicznej w Poddębicach policjanci wraz z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów zorganizowali spotkanie dla mieszkańców powiatu, aby przestrzegać przed potencjalnymi zagrożeniami w okresie poprzedzającym Święto Zmarłych.
Podczas spotkania dzielnicowy omówił zasady bezpieczeństwa w okresie przedświątecznym oraz apelował aby zachować czujność w miejscach, gdzie występują duże skupiska ludzi, bo to właśnie tam kieszonkowcy czekają na nieuwagę kupujących. Przestrzegał przed sytuacjami w których może dojść do kradzieży rzeczy osobistych np. na cmentarzu podczas uprzątania grobów swoich bliskich, gdzie często zamyśleni pozostawiamy je w widocznym miejscu.
Mundurowi przybliżyli uczestnikom metody jakimi najczęściej posługują się przestępcy m.in.: oszustwo metodą na wnuczka oraz radzili jak uchronić się przed utratą pieniędzy. Podkreślali, że sprawcy wykorzystują bardzo często więzi rodzinne, dobroć i łatwowierność osób starszych, by wyłudzić od nich posiadane oszczędności. Dlatego tak ważne jest, aby seniorzy byli czujni, uważni i potrafili w konkretnych sytuacjach być asertywni. Tylko taka postawa da im gwarancję tego, że nie staną się ofiarami osób nieuczciwych, oszustów czy złodziei. Poruszono także temat o bezpieczeństwie na drodze. Dzielnicowy zachęcał do noszenia elementów odblaskowych w okresie jesienno-zimowym.
Powiatowy Rzecznik Konsumentów działający w Starostwie Powiatowym w Poddębicach przybliżyła wszystkim zagadnienia dotyczące praw konsumenta i rozważnego podpisywania różnego rodzaju umów oraz możliwości odstąpienia od nich. Przytoczyła sytuacje w jakich konsument może się zwrócić o pomoc oraz zachować szczególną czujność w przypadku podejrzanych ofert. Omówiła na jakiej zasadzie działają obwoźni handlarze i jakie argumenty wykorzystują, aby przekonać klienta o atrakcyjności sprzedawanego towaru.
Na zakończenie wizyty policjanci przedstawili zasady funkcjonowania "Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa", omówili założenia aplikacji „Moja Komenda” oraz rozdali tematyczne ulotki.
Zapamiętajmy kilka rad, które pozwolą w spokoju i zadumie spędzić ten szczególny czas.
Aby nie stać się ofiarą traumatycznych wydarzeń należy:
- na cmentarz zabrać ze sobą niezbędną ilość pieniędzy, rzeczy wartościowe pozostawić w domu,
- w środkach komunikacji publicznej wszelkiego rodzaju torebki, plecaki, saszetki należy dokładnie zamknąć, natomiast pieniądze czy dokumenty najlepiej schować w wewnętrznych kieszeniach ubrania, torebki itp.
- jeżeli wybieramy się samochodem na cmentarz, należy go dokładnie zamknąć i dokładnie sprawdzić czy nie pozostawiliśmy wartościowych rzeczy w widocznym miejscu,
- torebkę należy trzymać zapięciem w stronę ciała,
- wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić wartościowe rzeczy, dlatego zawsze trzymamy je blisko siebie, nie pozostawiamy ich na ławkach, pomnikach czy innych miejscach,
- kluczy od mieszkania nie należy nosić razem z dokumentami.
st.sierż. Sylwia Kaźmierczak, tel. 695-406-267